Tuesday, 29 September 2015

Stymulanty vs świeże jedzenie

 
     Analizując pojęcie grzechu warto zauważyć, że są nim nie tylko czyny ale również emocje takie jak wybuchowość czy pożądliwość, czyli stan umysłu, który jest początkiem do grzesznych czynów. Jeżeli spróbujemy zastanowić się nad tym czy jakieś substancje zawarte w pożywieniu mają negatywny/pobudzajacy wpływ na stan ludzkiego umysłu i ciała, to dochodzimy do wniosku, że wszelkie stymulanty typu kofeina, nikotyna, tauryna, czy nawet cukier, mogą być przyczyną do złych uczynków. Ma to miejsce szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z uzależnieniem. Narkotyki to już wyższy stopień grzeszności.
    O ile człowiek nie jest świadomy zgubnego wpływu jaki wywierają na niego używki typu alkohol, papierosy, kawa, napoje energetyczne, itd. o tyle jest usprawiedliwiony. Większość osób jednak wie co podkręca ich temperament. Dziś dużą wagę powinniśmy kłaść na uświadamianie ludziom, że stymulanty nie dość, że szkodzą ciału, to mają też negatywny wpływ na emocje.                                                                                                                                              
   Każdy katolik jest zobowiązany dbać o swoje ciało, które jest mieszkaniem dla duszy. Zdrowe, naturalne, regularne posiłki są warunkiem zdrowia ciała i ducha. Nie można zaczynać dnia od czegoś pobudzającego, typu energy drink. Ciało należy odżywiać, dodawać mu prawdziwej energii a nie stymulować. Sztuczna stymulacja to chodzenie na skróty, które  działa tylko na chwilę, później przychodzi  spadek euforii, rodzaj depresji. Naturalne pożywienie  wystarczy aby uniknąć ochoty na pobudzacze, uzależnienie od których z cała pewnością można nazwać grzechem. Warto być ostrożnym aby grzeszna pycha, chęć bycia lepszym, szybszym czy weselszym w klimacie stymulacji nie doprowadziła nas do utraty zdrowia. Żeby coś dostać, trzeba coś oddać.
  Kawę, drinki energetyczne czy czekoladę warto na co dzień zastępować świeżym sokiem warzywno-owocowym czy po prostu zdrowym, odżywczym ale lekkostrawnym pożywieniem.

No comments:

Post a Comment